Ruch rozwijający W. Sherborne

Metoda Ruchu Rozwijającego (Developmental Movement) Weroniki Sherborne stosowana jest w celu terapii i wspomagania rozwoju dzieci, można ją zaliczyć do niewerbalnych treningów interpersonalnych. Bazuje na wielozmysłowej stymulacji psychomotorycznej (z wykorzystaniem ruchu i kontaktu fizycznego). Upowszechniana i stosowana jest na świecie od lat sześćdziesiątych. Zajęcia mają pomóc dziecku w poznaniu siebie, w zdobyciu zaufania do siebie, w poznaniu innych i nauczeniu się ufania im, a dalej – poprzez nabranie pewności siebie i wiary we własne możliwości – w nauczeniu się aktywnego i twórczego życia.

Metoda ta koncentruje się na rozwijaniu sfery emocjonalno-społecznej dziecka oraz świadomości samego siebie i innych osób z pomoca ruchu.

Wpływa na rozwój:

a/ poznawczy (koncentracja uwagi, rozumienie komunikatów, świadomość własnego ciała i przestrzeni, kreatywność);

b/ emocjonalny (nastrój, ekspresja emocji, zdolność zrelaksowania się, reakcja na kontakt fizyczny, reakcja na trudności i niepowodzenia);

c/ społeczny (stosunek do zajęć, zadań, partnera w parze, grupy, zadań grupowych);

d/ ruchowy ( poziom aktywności fizycznej, sprawność motoryczna, samodzielność, kontrola, dostosowanie ruchów do zadania).

PROPOZYCJE ĆWICZEŃ OPARTYCH NA METODZIE RUCHU ROZWIJAJĄCEGO:

- ćwiczenia kształtujące świadomość osoby;

- ćwiczenia kształtujące świadomość schematu ciała;

- ćwiczenia kształtujące świadomość przestrzeni;

- ćwiczenia oparte na relacji "z" (opiekuńczej);

- ćwiczenia oparte na relacji "przeciwko" (relacja mocy i energii);

- ćwiczenia oparte na relacji "razem" (relacja partnerska).