Muzyka z rytmiką

To czego nie może zwykły język,

znajduje bezpośredni wyraz w bezpojęciowym

języku dźwięku "

Wilhelm Wackenroder

O tym, że rola muzyki w procesie wychowawczo – dydaktycznym dziecka przedszkolnego ma ogromne znaczenie nie trzeba nikogo przekonywać. Muzyka od pradawnych czasów była uważana jako swoista wartość w procesie wychowania człowieka. Pitagoras twierdził bowiem, że może ona zapewnić człowiekowi harmonię wewnętrzną, gdyż jest odbiciem porządku świata.

Cele rytmiki:

• ćwiczenia rytmiczne maksymalnie aktywizują ciało i psychikę dziecka, tworzą nowe odruchy i rozwijają sprawność aparatu mięśniowo ruchowego,
  • dziecko poprzez ćwiczenia rytmiczno ruchowe dochodzi do umiejętności podporządkowania aparatu ruchowego swej woli,
  • ćwiczenia rytmiczne wpływaj na opanowanie nieśmiałości i zaburzeń w zachowaniu dzieci,
  • doskonała form pobudzania aktywności, wiary we własne siły, pełni rolę relaksu i terapii,
  • rytmika wpływa na rozwój zdolności intelektualnych: ćwiczy i rozwija umiejętność koncentracji uwagi, przyczynia się do rozwoju spostrzegawczości, umiejętności porównywania, analizy, pamięci.