Podstawy jogi

Wiele pozycji jogi (asany) ma swoje źródło inspiracji w naturze. Asany przedstawiają zwierzęta, figury bądź postacie mityczne (np.: pies z głową w dół, orzeł,  góra , trójkąt ) dlatego zajęcia dla dzieci w formie zabawy oparte będą na różnego rodzaju bajkach czy historyjkach odwołujących się do natury np. wycieczka do zoo, safari,  po dżungli.

Dzieci będą rozwijały nie tylko swoją sprawność ale i wyobraźnię poprzez takie formułowanie poleceń które będą kojarzyły się z danym zwierzęciem czy przedmiotem np.: ugnij nogi jak żaba, bądź wielki jak góra, utrzymuj równowagę jak statek na wodzie.

Joga przynosi dzieciom mnóstwo korzyści,

  • uczy dobrych nawyków w zachowaniu prawidłowej postawy ciała,
  • ćwiczenia wzmacniają kręgosłup i plecy, mięśnie grzbietu, brzucha i nóg,
  • wpływają na poprawę gibkości,
  • zabawa podsyca wyobraźnię,
  • poprawia relację z rówieśnikami,
  • zwiększa koncentrację uwagi,
  • uwalnia napięcie i pozwala zrównoważyć emocje,

Będziemy również stosować ćwiczenia oddechowe (pranajama) usprawniające pracę układu oddechowego.

 

Zajęcia nie są przygotowaniem do formalnych zajęć jogi. Na zajęciach nie wprowadzamy żadnej filozofii.

 

"O Rupakach" - Danuta Wawiłow

Usiądź przy mnie, mamusiu. Coś ci powiem do uszka... Wiesz, kto do mnie przychodzi, jak się kładę do łóżka? Takie śliczne, puchate, kolorowe jak ptaki... Za nic w świecie nie zgadniesz! To przychodzą RUPAKI! Te RUPAKI, mamusiu, to są takie zwierzaki - trochę jakby kociaki, trochę jakby dzieciaki, trochę jakby motyle, krokodyle czy raki... Nie rozumiesz, mamusiu? No, po prostu - RUPAKI! Są RUPAKI dorosłe i RUPAKI - dzieciaki, są RUPAKI - dziewczyny i RUPAKI - chłopaki, są RUPAKI - mądrale i RUPAKI - głuptaki, są brzydale i wcale, wcale ładne RUPAKl... Te RUPAKI mieszkają w różnych dziurach i kątach, i na przykład za szafą, gdzie się kurzu nie sprząta, i w szufladzie tatusia, i na półce z książkami, i w wózeczku dla lalki też nocują czasami. Strasznie boją się myszy i nie lubią jeść sera, zawsze tańczą kozaka, gdy na burzę się zbiera, śpią w kaloszach, a kąpiel zawsze biorą we frakach... Nie chcesz wierzyć? Naprawdę! Ja się znam na RUPAKACH! Jeśli spotkasz któregoś w kuchni albo w łazience, to go możesz pogłaskać albo wziąć go na ręce, tylko nie mów przypadkiem: Jejku, co za pokraka!", bo ty nie wiesz, jak łatwo jest obrazić RUPAKA! Popatrz, popatrz, już przyszły. Jeden siedzi na oknie! Oj, przepraszam, mamusiu, że tak ziewam okropnie! Jak mi bajkę opowie, to powtórzę ci rano... Teraz już mnie pocałuj... Zaraz zasnę... Dobranoc!