Język angielski i niemiecki

Najlepszy okres do nauczenia się języka obcego przypada na pierwsze 10 lat życia dziecka, ponieważ mózg jest jeszcze wtedy bardzo plastyczny. W pierwszych latach życia różnicowanie dźwięków i możliwości artykulacyjne nie są jeszcze tak bardzo uzależnione od nawyków języka ojczystego. Daje to zatem możliwość na opanowanie bezbłędnej wymowy, pozbawionej akcentu języka rodzimego.

 

Dzieci są otwarte na naukę języka obcego, ciekawe świata i posiadają potrzebę komunikowania się z otoczeniem. Uczą się języka w sposób naturalny. Nie obawiają się popełniania błędów językowych, ochotniczo imitują różne dźwięki. Nauka języka obcego w pierwszych latach wzbudzić może fascynację językami obcymi.

Im młodsze dziecko tym łatwiej przyswaja języki.

 

"O Rupakach" - Danuta Wawiłow

Usiądź przy mnie, mamusiu. Coś ci powiem do uszka... Wiesz, kto do mnie przychodzi, jak się kładę do łóżka? Takie śliczne, puchate, kolorowe jak ptaki... Za nic w świecie nie zgadniesz! To przychodzą RUPAKI! Te RUPAKI, mamusiu, to są takie zwierzaki - trochę jakby kociaki, trochę jakby dzieciaki, trochę jakby motyle, krokodyle czy raki... Nie rozumiesz, mamusiu? No, po prostu - RUPAKI! Są RUPAKI dorosłe i RUPAKI - dzieciaki, są RUPAKI - dziewczyny i RUPAKI - chłopaki, są RUPAKI - mądrale i RUPAKI - głuptaki, są brzydale i wcale, wcale ładne RUPAKl... Te RUPAKI mieszkają w różnych dziurach i kątach, i na przykład za szafą, gdzie się kurzu nie sprząta, i w szufladzie tatusia, i na półce z książkami, i w wózeczku dla lalki też nocują czasami. Strasznie boją się myszy i nie lubią jeść sera, zawsze tańczą kozaka, gdy na burzę się zbiera, śpią w kaloszach, a kąpiel zawsze biorą we frakach... Nie chcesz wierzyć? Naprawdę! Ja się znam na RUPAKACH! Jeśli spotkasz któregoś w kuchni albo w łazience, to go możesz pogłaskać albo wziąć go na ręce, tylko nie mów przypadkiem: Jejku, co za pokraka!", bo ty nie wiesz, jak łatwo jest obrazić RUPAKA! Popatrz, popatrz, już przyszły. Jeden siedzi na oknie! Oj, przepraszam, mamusiu, że tak ziewam okropnie! Jak mi bajkę opowie, to powtórzę ci rano... Teraz już mnie pocałuj... Zaraz zasnę... Dobranoc!